Jednací řád ZMO
Jednací řád ZMO

PDF dokumenty/ZMO/JEDNACI RAD ZMO UL-ST.pdf
JEDNACÍ ŘÁD
Zastupitelstva Městského obvodu
Ústí n. L. - Severní Terasa
§ 1
Základní ustanovení
- Jednací řád Zastupitelstva Městského obvodu Ústí n. L. - Severní Terasa (dále jen Zastupitelstva) upravuje přípravu, průběh zasedání, způsob usnášení a náležitosti rozhodování, způsob kontroly plnění jeho usnesení a zabezpečení úkolů.
- Jednací řád Zastupitelstva Městského obvodu Ústí n. L. - Severní Terasa vydává Zastupitelstvo v souladu s § 96 Zákona č. 128/2000 Sb. O obcích.
§ 2
Pravomoc Zastupitelstva MO
- Zastupitelstvo vykonává svou působnost v rámci pravomocí podle Zákona č. 128/2000 Sb. O obcích a Statutu města Ústí nad Labem v platném znění.
§3
Ustavující zasedání Zastupitelstva MO
- Ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva obce svolává v souladu s § 91 Zákona č. 128/2000 Sb. dosavadní starosta po uplynutí lhůty pro podání návrhu soudu na neplatnost voleb nebo neplatnost hlasování tak, aby se konalo do 15 dnů ode dne uplynutí této lhůty, a jestliže byl návrh na neplatnost voleb nebo na neplatnost hlasování podán, do 15 dnů ode dne právní moci rozhodnutí soudu o posledním z podaných návrhů, pokud žádnému z podaných návrhů nebylo vyhověno.
- Zastupitelstvo MO Ústí nad Labem – Severní Terasa má v souladu s § 68, Zák. č. 128/00 Sb. O obcích 15 členů.
- Po zahájení a složení slibu členů ZMO jsou zvoleny - volební a návrhová komise a je určen zapisovatel a ověřovatelé zápisu.
- Ve volební komisi mohou být zastoupeni kandidáti všech volebních stran, které získaly zastoupení v Zastupitelstvu, pokud je učiněn takový požadavek. Volební komise je nejméně tříčlenná.
- Návrhová komise je tříčlenná.
- Ustavující zasedání Zastupitelstva MO zvolí starostu, místostarostu a další členy Rady Městského obvodu.
- Volba starosty, zástupce starosty a dalších členů Rady Městského obvodu Ústí nad Labem – Severní Terasa (dále jen Rady) probíhá za řízení volební komise podle návrhu volebního řádu, který komise předloží Zastupitelstvu ke schválení.
§ 4
Příprava zasedání Zastupitelstva MO
- Přípravu zasedání organizuje starosta prostřednictvím tajemníka úřadu MO.
- Právo předkládat návrhy k projednávání na zasedání Zastupitelstva mají jeho členové, Rada MO a výbory ZMO.
- Návrhy bodů k projednání v rámci programu zasedání Zastupitelstva předkládají členové Zastupitelstva prostřednictvím tajemníka Úřadu Městského obvodu Ústí nad Labem – Severní Terasa (dále jen ÚMO) a mají právo, vyžádat si služby ÚMO ve věcech získání podkladů a formálního zpracování materiálu.
- Příprava a distribuce materiálů pro zasedání ZMO je upravena vnitřní směrnicí ÚMO.
§ 5
Distribuce materiálů k zasedání Zastupitelstva MO
- Materiál k řádnému bodu zasedání Zastupitelstva musí být Zastupitelstvu předloženy v elektronické podobě v souladu s § 6 odst. 1 tohoto Jednacího řádu. Ve výjimečných případech, mohou být materiály, případně přílohy, předloženy v písemné formě tzv. "na stůl".
- Rozsáhlé materiály, sloužící k dokreslení důvodové zprávy, jejichž znění by mohlo být důležité pro rozhodnutí Zastupitelstva, ale jejichž kopírování a rozesílání všem členům Zastupitelstva by bylo neefektivní, mohou být předkládány "na stůl".
- Zpracování materiálů pro zasedání Zastupitelstva je upraveno Závazným pokynem Tajemníka ÚMO, pokud předkladatel využívá § 4 odst. 3 tohoto Jednacího řádu.
- Materiály pro Jednání ZMO se distribuují v elektronické podobě do elektronických poštovních schránek na webových stránkách ÚMO ve formátu doc, xls, pdf, resp. JPEG apod. dle jejich použitelnosti a potřebnosti pro jednání ZMO, resp. RMO.
- V případě nutnosti se kopie materiálů pro Jednání ZMO distribuují v papírové podobě ve formátu brožura skládaná velikost A5. Jedná se o tzv. materiály „na stůl“, nebo v případě nefunkčnosti elektronických poštovních schránek.
§ 6
Svolávání zasedání Zastupitelstva MO
- Zasedání Zastupitelstva jsou veřejná. Svolává je starosta MO v elektronické podobě, resp. písemným pozváním, které doručí Odbor kanceláře tajemníka s navrženým programem zasedání a navrženými materiály pro zasedání Zastupitelstva všem členům Zastupitelstva nejpozději 7 kalendářních dnů před dnem zasedání Zastupitelstva.
- Místo a návrh programu zasedání Zastupitelstva se zveřejňuje alespoň 7 kalendářních dnů před zasedáním způsobem v místě obvyklým.
- Neúčast na zasedání Zastupitelstva obvodu předem oznamují členové Zastupitelstva starostovi obvodu, případně tajemníkovi ÚMO.
- Další podmínky pro svolání ZMO upravuje Zákon č. 128/2000 Sb. o obcích.
§ 7
Program zasedání Zastupitelstva MO
- Přípravu programu zasedání koordinuje starosta (resp. místostarosta).
- V odůvodněných případech, lze rozhodnutím Zastupitelstva program změnit (doplnit, rozšířit) na návrh člena Zastupitelstva. Se změnou programu musí vyslovit souhlas nadpoloviční většina přítomných členů Zastupitelstva.
- V programu zasedání Zastupitelstva jsou uváděny jednotlivé body, ke kterým má Zastupitelstvo přijímat usnesení.
- Výbory ZMO předkládají pravidelně nejméně 1x ročně zprávu o své činnosti.
- Stálým bodem zasedání Zastupitelstva je diskuse. Zde jsou projednávány náměty, dotazy, připomínky atp. členů Zastupitelstva, předsedů výborů a občanů MO.
§ 8
Řízení zasedání Zastupitelstva MO
- Zasedání Zastupitelstva řídí starosta, v jeho nepřítomnosti místostarosta, nebo jiný pověřený člen Rady MO (dále jen řídící).
- Zasedání zahajuje řídící ve stanovenou hodinu a za podmínky, je-li přítomna nadpoloviční většina všech členů Zastupitelstva. Přítomní se zapisují do presenční listiny vlastní rukou a celým jménem.
- Zasedání řídí jeho řídící tak, aby mělo pracovní charakter a věcný průběh. Vede účastníky zasedání k dodržování Jednacího řádu a odebere slovo těm, kteří Jednací řád nedodržují.
- Řídící uděluje slovo přihlášeným v pořadí, jak se hlásili. Vyjímku tvoří technické připomínky, které jsou uplatňovány ihned a věcné připomínky, které jsou uplatněny po právě proběhnuvším vystoupení.
§ 9
Zasedání Zastupitelstva MO
- Zastupitelstvo se schází ke svému zasedání pravidelně podle předem určených termínů a dále podle potřeby, nejméně však jedenkrát za tři měsíce.
- V zahajovací části zasedání uvede řídící počet přítomných členů Zastupitelstva, určí ověřovatele zápisu ze zasedání, nechá schválit změny, popř. doplnit program zasedání a dá zvolit návrhovou komisi pro konečnou úpravu návrhu usnesení. Neschválení změn v programu zasedání ZMO není důvodem pro předčasné ukončení ZMO a platí původně navržený program.
- Jednotlivé hlavní body pořadu uvede zpravidla stručným úvodním slovem předkladatel, či jiný člen Zastupitelstva, kterého určil předkladatel.
- Po přednesení každého bodu programu následuje rozprava k tomuto bodu. Jednotliví diskutující se hlásí zdvižením ruky.
- Každému členu Zastupitelstva musí být uděleno slovo, pokud o to požádá a v případě, že nebyl odhlasován konec rozpravy k danému bodu programu. Právo vystoupit mají ti členové Zastupitelstva, kteří se přihlásili o slovo před odhlasováním ukončení rozpravy.
- Účastník rozpravy se musí držet projednávaného tématu. V případě, že tak nečiní, řídící je povinen mu odebrat slovo.
- Při zahájení projednávání závěrečného bodu programu Zastupitelstva každý, kdo se hlásí k diskusi, uvede své diskusní téma. V případě, že se tématu nedrží, uplatní řídící bod 6 tohoto §.
- Chce - li účastník diskuse reagovat na vystoupení některého z předřečníků, uvede, na které vystoupení reaguje. Znění § 9 odst. 6 přitom platí.
- Nikdo nesmí rušit řídícího, ani jiného řečníka, kterému bylo uděleno slovo, s vyjímkou odebrání slova řídícím z důvodů, uvedených v tomto Jednacím řádu.
- Ruší-li někdo z přítomných zasedání, může být řídícím vykázán ze zasedací síně, s výjimkou členů Zastupitelstva.
- Vracet se v závěrečné diskusi k jednotlivým již projednaným bodům programu je přípustné pouze v případě, že jde o zásadní připomínky.
- Přizvaným odborníkům, nebo hostům, může řídící udělit slovo mimo pořadí ke konkrétnímu projednávanému bodu v případě, že to považuje za přínosné.
- Členové Zastupitelstva mohou členům Rady, přizvaným odborníkům a hostům dle § 6 odst. 3, jakož i předkladateli, tajemníkovi a vedoucím odborů ÚMO, klást otázky v průběhu rozpravy. Na tyto otázky odpovídají tázaní ihned, mimo pořadí, nebo pokud to není možné, odpovídají tázaní v nejkratším možném termínu písemně.
- V závěrečné rozpravě může řídící udělit slovo občanům, kteří tak mohou dle § 16, odst. 2, písm. c), Zákona č. 128/00 Sb. vyjadřovat na zasedání Zastupitelstva MO své stanovisko k projednávaným věcem v souladu s tímto Jednacím řádem ZMO.
- Vystoupení účastníků rozpravy a diskuse jsou limitována časem max. 5 min. V případě, že tento čas překračují, je účastník rozpravy, nebo diskuse, povinen předložit svůj příspěvek písemně všem členům Zastupitelstva a 1x zapisovateli. V ústním projevu pak podat pouze stručné shrnutí.
- Kterýkoliv člen Zastupitelstva může v kterékoliv fázi zasedání navrhnout omezení trvání jednotlivých vystoupení pod limit, stanovený v § 9, odst. 14, ukončení rozpravy, nebo omezení počtu vystoupení jednotlivých členů Zastupitelstva k témuž bodu (ne však pod počet 2x). O návrhu se hlasuje bezprostředně po jeho předložení.
- Požádá-li o slovo zástupce MmÚ, delegovaný kanceláří primátora, člen vlády nebo jím určený zástupce, senátor, poslanec nebo zástupce orgánů kraje, musí mu být uděleno.
- Předloží-li starosta, nebo pověřený člen Rady, Zastupitelstvu k rozhodnutí usnesení Rady, jehož výkon pozastavil vzhledem k předpokladu jeho nesprávnosti (§ 84, odst 5, Zák. č. 128/2000 Sb. o obcích), je povinen věc osvětlit a odůvodnit předkládaný návrh.
- Povinná je účast tajemníka a vedoucích odborů ÚMO.
- Zasedání Zastupitelstva nesmí být rušeno používáním mobilních telefonů.
§ 10
Hlasování
- Hlasování je právo člena Zastupitelstva.
- K schválení usnesení, rozhodnutí a volbě je třeba nadpoloviční většiny hlasů všech členů Zastupitelstva. Sčítání hlasů provádí zapisovatel, pokud Zastupitelstvo nerozhodne na návrh kteréhokoliv svého člena jinak. V případě voleb je sčítání hlasů upraveno volebním řádem.
- K schválení všech technických a jiných záležitostí, které nejsou uvedeny v § 10 odst. 2, postačuje nadpoloviční většina přítomných členů Zastupitelstva za předpokladu, že Zastupitelstvo je usnášeníschopné.
- Pokud povaha usnesení nebo jiné skutečnosti vyžadují, aby Zastupitelstvo hlasovalo o jednotlivých bodech navrženého usnesení, stanoví jejich pořadí pro postupné hlasování řídící.
- Je-li předložen návrh usnesení ve dvou nebo více variantách, hlasuje Zastupitelstvo nejprve o variantě doporučované předkladatelem.
- Byly-li k přednesenému návrhu usnesení vzneseny pozměňující návrhy, nebo protinávrhy, hlasuje se o nich v opačném pořadí, než jak byly předloženy, tedy první hlasování je o posledním návrhu.
- V případě veřejného hlasování musí být na požádání člena Zastupitelstva v zápise ze zasedání uvedeno, jak hlasoval. Hlasování se provádí zpravidla veřejně, pokud zákon nestanoví jinak. Pouze na návrh člena Zastupitelstva může být chválena jiná forma.
§ 11
Usnesení Zastupitelstva MO
- Zastupitelstvo přijímá usnesení k jednotlivým bodům programu ihned po jejich projednání.
- Návrh usnesení formuluje předkladatel.
- V případě protinávrhů formuluje protinávrh jeho navrhovatel.
- V případě schválení pozměňovacích návrhů předkládá konečné znění usnesení po zapracování pozměňovacích návrhů návrhová komise.
- Projeví-li se při zasedání Zastupitelstva nové okolnosti a podmínky, které vyžadují podstatně přepracovat předložený písemný materiál, případně návrh usnesení, nebo zajistit další informace, Zastupitelstvo odloží projednání na své příští zasedání.
- Usnesení Zastupitelstva podepisuje starosta a místostarosta. V neodkladných případech podepisuje usnesení starostou pověřený člen Rady.
§ 12
Zápis ze zasedání Zastupitelstva MO
- O průběhu zasedání Zastupitelstva se pořizuje do 7 dnů zápis, který podepisuje starosta a určení ověřovatelé. O námitkách proti zápisu, vznesených členem Zastupitelstva rozhodne nejbližší zasedání Zastupitelstva. Zápis je uložen v Odboru Kanceláře tajemníka ÚMO k nahlédnutí.
- V zápisu ze zasedání Zastupitelstva se uvede :
- den a místo zasedání Zastupitelstva
- doba jeho zahájení a ukončení
- údaje o přerušení zasedání
- jméno řídícího a zapisovatele
- přehled přítomných a omluvených členů Zastupitelstva se dokládá přiložením prezenční listiny
- schválený program zasedání Zastupitelstva
- stručný obsah diskuse
- uvede-li člen Zastupitelstva svůj příspěvek slovy "do zápisu", musí být zapsán
- výsledky hlasování
- přijatá usnesení
- podpisy starosty a ověřovatelů zápisu
- Součástí zápisu jsou písemné materiály k zasedání Zastupitelstva, včetně příloh.
§ 13
Ukončení a přerušení zasedání
- Řídící prohlásí zasedání Zastupitelstva za skončené, byl-li pořad zasedání vyčerpán a nikdo se již nehlásí o slovo.
- Řídící může zasedání se souhlasem Zastupitelstva přerušit a stanovit jeho pokračování na jinou hodinu téhož dne nebo na některý z následujících dnů se souhlasem nadpoloviční většiny přítomných členů Zastupitelstva.
- Řídící přeruší zasedání Zastupitelstva, není-li v okamžiku zahájení, nebo v průběhu zasedání, přítomen nadpoloviční počet členů Zastupitelstva. Řídící svolá v dohodnutém termínu, pokračování přerušeného zasedání Zastupitelstva, nejpozději však do 14. dnů.
§ 14
Zabezpečení usnesení a kontrola jeho plnění
- Usnesení Zastupitelstva se vyhotovují písemně a zasílají se do 10 dnů po dni zasedání všem členům Zastupitelstva, vedoucím odborů ÚMO a kanceláři primátora.
- Formou výpisu z usnesení, nebo jinou vhodnou formou informuje tajemník ÚMO o usnesení Zastupitelstva ty právnické a fyzické osoby, jejichž zájmy jsou usnesením dotčeny.
- Kontrolu plnění usnesení Zastupitelstva předkládá Tajemník ÚMO ve zprávě na každém řádném zasedání ZMO.
- Přehled o plnění usnesení Zastupitelstva a jejich evidenci odbor Kanceláře tajemníka ÚMO.
§ 15
Dotazy a připomínky členů Zastupitelstva MO
- Členové Zastupitelstva mají právo vznášet dotazy na starostu, jeho zástupce, ostatní členy Rady, tajemníka ÚMO, požadovat vysvětlení od vedoucích odborů.
- Členové Zastupitelstva podávají konkrétní dotazy k projednávané tématice v rámci rozpravy k jednotlivým bodům programu. Dotazy mohou být podány písemně před zahájením zasedání. Obecné dotazy, netýkající se projednávaných bodů programu se uplatňují v rámci závěrečné diskuse.
- Pokud obsah dotazu vyžaduje, aby záležitost byla přešetřena, nebo je nutné provést jiné opatření, či vysvětlení dotazu není uspokojivé, musí být dotaz vyřízen nejpozději do 20 dnů po zasedání Zastupitelstva. S vyřízením takových dotazů jsou členové Zastupitelstva seznamováni písemně, formou zprávy o vyřízení dotazů.
- Pokud člen Zastupitelstva vysloví nespokojenost s vyřízením dotazu, zaujímá k tomuto konečné stanovisko zasedání Zastupitelstva.
§ 16
Závěrečná ustanovení
- Tento Jednací řád byl schválen usnesením ZMO č. III/U/18 na Ustavujícím zasedání ZMO, konaném dne 5. listopadu 2018
- Tento Jednací řád nabývá účinnosti dne 5. listopadu 2018
- Zároveň se ke dni účinnosti tohoto Jednacího řádu ZMO ruší platnost Jednacího řádu ZMO ze dne 9.3.2016.
Datum vložení: 27.06.2014, datum sejmutí: 31.12.2099
